7 praktických rád ako rozmnožovať rybku - Betta Splendens

Autor: Alžbeta Václavínková | 21.1.2015 o 14:40 | (upravené 21.1.2015 o 16:41) Karma článku: 2,40 | Prečítané:  396x

V minulom článku http://vaclavinkova.blog.sme.sk/c/372049/betta-splendens-alebo-co-o-tejto-rybe-vlastne-vieme.html ste sa mohli dočítať pár základných informácií o našej obľúbenej rybke - Betta Splendens. Dnes si povieme 7 praktických rád ako tieto rybky rozmnožovať.

 

1. Výber vhodného páru

Na začiatok je treba vybrať vhodný zdravý pár v čistej a udržiavanej nádrži. Samček aj samička Betta Splendens by mali byť rovnakej farby. Bojovnice sú najaktívnejšie na trenie v 3 až 8 mesiaci ich života.

Nekupujte bojovnice, ktoré:

  • majú zlepené, pokrútené alebo inak zničené plutvy
  • majú na svojom tele parazity (malé červíky)
  • sú chudé alebo pokryté bielimi flakmi
  • plavú veľmi rýchlo, nekoordinovane, snažia sa otierať o predmety v nádrži
  • majú nezvykle tučné brucho - pokiaľ to nie je oplodnená samica 
  • majú vyblednutú farbu

2. Vytvorenie vhodných podmienok na rozmnožovanie

Odporúča sa zaobstarať si minimálne 20-litrovú nádrž (optimálne 50 litrov)  s viacerými sladkovodnými rastlinami, najlepšie voľne plávajúcimi. Tieto rastliny vytvoria skrýšu pre samičku a vhodné miesto pre hniezdo. Teplota vody by mala dosahovať 24 – 30 °C a  pH vody by malo byť v rozpätí 6,5 – 7,0. Bojovnice sú veľmi citlivé na nepriaznivé podmienky (premnoženie baktérií a siníc), a preto je potrebné pravidelne udržiavať nádrže.

3. Proces rozmnožovania  

Pred trením treba, aby Bojovnice boli kŕmené živou alebo mrazenou potravou. Počas jednoho až troch týždnov sa samičke zaplní bruško ikrami. Samček aj samička sa výrazne sfarbia. Samček začne stavať penové hniezdo a odohnáva samičku, dokým nie je hniezdo dostavané. Následne samček láka samičku pod hniezdo s roztiahnutými plutvami a žiabrami. Ked' samička pripláva, začne sa trenie - samec objíme samičku a vytláča z nej ikry, ktoré oplodňuje. Následne samček pozbiera oplodnené ikry, obalí ich v slinách a uloží do hniezda. Samčekova agresivita po trení začne stúpať a samička musí byť odobraná z nádrže aby ju nezranil či nezabil. Keď sa poter rozpláva (3 dni po vyliahnutí), samca treba odloviť, pretože vtedy stráca o poter záujem.

 

4. Nezabúdajte kŕmiť!

V tomto období je potrebné kŕmiť minimálne 2x za deň. Najlepšie je kŕmiť živou alebo mrazenou potravou napr. cyklópami.

5. Výmena vody v nádrži

Výmena vody je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje rast. Časť vody by sme mali vymeniť už po 1-2 týždňoch (20% - 50%) v závislosti od veľkosti nádrže a od poteru.

6. Pridanie sušeného krmiva

V období 3-4 týždňov je poter už dostatočne veľký na prijímanie krájaných koretier alebo patentiek. Ako doplnok stravy nesmieme zabudnúť sušené krmivo, ktoré obsahuje veľa živín a vitamínov nevyhnutných pre rast a vývoj bojovníc.

7. Predaj bojovníc

V polovici 2. mesiaca ich života sa dajú rozpoznať samičky od samčekov. V tomto období sa bojovnice premiestňujú do väčších nádrží a následne sa môžu začať predávať.

 

Odporúčaný článok:

http://www.akva.sk/rozmnozovanie-bojovnice-pestrej-t863.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: Moonlight má prvého Oscara

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?