reklama

7 praktických rád ako rozmnožovať rybku - Betta Splendens

V minulom článku http://vaclavinkova.blog.sme.sk/c/372049/betta-splendens-alebo-co-o-tejto-rybe-vlastne-vieme.html ste sa mohli dočítať pár základných informácií o našej obľúbenej rybke - Betta Splendens. Dnes si povieme 7 praktických rád ako tieto rybky rozmnožovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

1. Výber vhodného páru

Na začiatok je treba vybrať vhodný zdravý pár v čistej a udržiavanej nádrži. Samček aj samička Betta Splendens by mali byť rovnakej farby. Bojovnice sú najaktívnejšie na trenie v 3 až 8 mesiaci ich života.

Nekupujte bojovnice, ktoré:

  • majú zlepené, pokrútené alebo inak zničené plutvy

  • majú na svojom tele parazity (malé červíky)

  • sú chudé alebo pokryté bielimi flakmi

  • plavú veľmi rýchlo, nekoordinovane, snažia sa otierať o predmety v nádrži

  • majú nezvykle tučné brucho - pokiaľ to nie je oplodnená samica 

  • majú vyblednutú farbu

2. Vytvorenie vhodných podmienok na rozmnožovanie

Odporúča sa zaobstarať si minimálne 20-litrovú nádrž (optimálne 50 litrov) s viacerými sladkovodnými rastlinami, najlepšie voľne plávajúcimi. Tieto rastliny vytvoria skrýšu pre samičku a vhodné miesto pre hniezdo. Teplota vody by mala dosahovať 24 – 30 °C a pH vody by malo byť v rozpätí 6,5 – 7,0. Bojovnice sú veľmi citlivé na nepriaznivé podmienky (premnoženie baktérií a siníc), a preto je potrebné pravidelne udržiavať nádrže.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Proces rozmnožovania 

Pred trením treba, aby Bojovnice boli kŕmené živou alebo mrazenou potravou. Počas jednoho až troch týždnov sa samičke zaplní bruško ikrami. Samček aj samička sa výrazne sfarbia. Samček začne stavať penové hniezdo a odohnáva samičku, dokým nie je hniezdo dostavané. Následne samček láka samičku pod hniezdo s roztiahnutými plutvami a žiabrami. Ked' samička pripláva, začne sa trenie - samec objíme samičku a vytláča z nej ikry, ktoré oplodňuje. Následne samček pozbiera oplodnené ikry, obalí ich v slinách a uloží do hniezda. Samčekova agresivita po trení začne stúpať a samička musí byť odobraná z nádrže aby ju nezranil či nezabil. Keď sa poter rozpláva (3 dni po vyliahnutí), samca treba odloviť, pretože vtedy stráca o poter záujem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Nezabúdajte kŕmiť!

V tomto období je potrebné kŕmiť minimálne 2x za deň. Najlepšie je kŕmiť živou alebo mrazenou potravou napr. cyklópami.

5. Výmena vody v nádrži

Výmena vody je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje rast. Časť vody by sme mali vymeniť už po 1-2 týždňoch (20% - 50%) v závislosti od veľkosti nádrže a od poteru.

6. Pridanie sušeného krmiva

V období 3-4 týždňov je poter už dostatočne veľký na prijímanie krájaných koretier alebo patentiek. Ako doplnok stravy nesmieme zabudnúť sušené krmivo, ktoré obsahuje veľa živín a vitamínov nevyhnutných pre rast a vývoj bojovníc.

7. Predaj bojovníc

V polovici 2. mesiaca ich života sa dajú rozpoznať samičky od samčekov. V tomto období sa bojovnice premiestňujú do väčších nádrží a následne sa môžu začať predávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odporúčaný článok:

http://www.akva.sk/rozmnozovanie-bojovnice-pestrej-t863.html

Alžbeta Václavínková

Alžbeta Václavínková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ahojte, volám sa Betka a rada by som vám priblížila môj obľubený druh rybky - Bojovnicu Pestrú tzv. Betta Splendens. Mám rada zvieratá, ale najviac ma očarili akváriové rybky, ktoré chovám doma od malička. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu